Türkçe`nin Yazılışı, Okunuşu-Turkcenin-Yazilisi-Okunusu-Mail.html - Mail BOX - Gazetevatan

gazetevatan.com anasayfa
  Mail Arama  
Listele
Listele
Listele
çocukluğunu yaşayamayanlar :(
Türkçe`nin Yazılışı, Okunuşu
yalnızlık :(
Eskişehir`e indim; Porsuk Çayı`nın orda, dükkânın adı "Lavash". İstanbul, Beşiktaş yokuşunda kebapçı olmuş "Dönerchi". Allah Allah, bunu yazan zât-ı Avrupaî anlaşılan Batı dilinde "ch" nın "c" değil, "ç" okunduğunun da farkında değil. Ve tabii böyle gülünç (daha doğrusu acınacak) misâlleri artık sıkça görüyorsunuz. Sâdece aşağılık duygusundan, sömürge ruhluluktan mı, yoksa üstüne özenti sıvanmış bir kara câhillikten mi oluyor bunlar dersiniz? Sanmam; işin temelinde "millî eğitim"i 1946′dan beri güdümüne almış yabancı danışmanların (ve tabii onların yerli emir kullarının) kademeli oyunlarından biri yatıyor. Nasıl mı?

Kademeler şöyle:

1. Önce Türkçe ikiye bölündü. Bilim terimleri, Atatürk`ün yolunda bir süre Kök Türkçe`den türetilip bu terimler ortaöğretime yerleşti. Ancak aynı terimleri evrenkentler pek kullanmadığı için tam bir teknik dili birliği oluşmadı. "Solcu" diye bilinen Öz Türkçeciler 1950-1980 arası tedrîcen ana gayeden uzaklaşıp Eski Türkçe`yi tasfiye yoluna girdiler. "Sağcı" diye bilinen Eski Türkçeciler ise bu tasfiyeciliğe aşırı bir tepki olarak bilim için Kök Türkçe`den türetilen terimlere dahî düşman oldular. Oluşan boşluğa İngilizce bozuntusu ("Tarzanca" lâflar hücum etti. İki tarafın da saplantılıları, artan "Anglomanlıca" tehlikesine pek aldırmadılar; birbirleriyle "Kelime mi, sözcük mü?", "Millet mi, ulus mu?" diye kavga etmeyi sürdürüyorlardı.

2. İngilizce ile eğitim, önceleri yalnız fen dersleri olmak üzere ilk kez bir Türk okulunda (hem de Atatürk`ün tam tersi gayeyle kurduğu okulda) 1953′te başladı. Kısa sürede bu, devletin birçok okullarına, sonra özel ve cemaatlerinkine bulaştırıldı. 1960′ta gene dış telkinle ilk kurulan İngilizce dilli Türk evrenkentini zamanla birçok yenileri tâkip etti. Bunlarda yalnız fen değil, tüm dersler İngilizce oldu (tarih, edebiyat dâhil). Kamuoyu toptan aldatıldı (Bkz. O.S, "Bye Bye Türkçe" kitabı (Otopsi Yayınları, İst., 25.baskı 2005).

3. 1990′larda "Tarzanca" ile eğitim ilkokullara, anaokullarına kadar indirildi. (Bir ülkenin dilini yok etmenin temel yöntemi).

4. Bir yandan da Türk yazısını bozmak (sonra yok etmek) faaliyetleri yürütülüyordu. 1980 darbesinde, birden Türk yazısındaki inceltme işaretleri (^) kalktı. Tabii bu, "Eski Türkçe" sözcükleri yazılamaz hâle getiriyor, Türkçe`ye de büyük bir karışıklık darbesi vuruyordu. (Örn. "hala" "hâlâ", "kar" "kâr" ikililerindeki gibi.) İşin garibi, tasfiyeciliğe karşı olanlar dâhil "sağ"lı, "sol"lu basın-yayın bunu uyguladı. Kimin başlattığına gelince, iki taraf ta birbirinin üstüne atıyordu. Demek ki, hiçbirinden değil, olay gene yabancı danışmanlardan (yâni "güdücü"lerden) kaynaklanmıştı. [Sanırım aynı sıralarda, okullarda da Türkçe yazım kuralları öğretilmez oldu. Zâten edebiyat (ve târih) dersleri de azaltılıp duruyordu].

5. Atatürk`ün yeni Türkçe yazısı tüm dünyanın imrendiği, bütünüyle diline tam uyan, okunduğu gibi yazılan, yazıldığı gibi okunan bir yazıdır. Herkes bu yazıyı birkaç haftada öğrenebilir. İlk defa karşınıza çıkan bir kelimenin nasıl okunacağı, nasıl yazılacağı diye bir sorun yoktur. "Harf harf söyle" diye sorulmaz. Batı dillerinde, özellikle şu imlâsı tam bozuk "Tarzanca"da ise, biri "Adım Smith" dese, öbürü hemen, "spell it" (harfle) der. Ne gülünç; halbuki "Smith", Türkçe`deki "Mehmet" kadar yaygın bir isim. Türkçe`nin ve yazısının bilgisayar ve bilim için en uygun dil ve yazı olduğu hakkında ise Batılılar da artık yazılar yazıyorlar.

Dili İngilizce olan okullarda çocuklara okuma yazma öğretmek çok zordur. Her sözcüğün okunuşunu yazılışını çocuk ezberleyecek. Kural kaide yok. Nitekim ABD basınına göre orada liseyi bitirenlerin yüzde 60′ı kendi dili İngilizce`yi dosdoğru okuyup yazamıyor. Türkçe`de ise yakın zamana kadar çocuklar heceleme yöntemiyle ve Türkçe`nin güzel kuralları sâyesinde her şeyi hemen okuyabilir, yazabilir konuma ilk yılda gelirlerdi. Derken, Türkçe`yi yok edip yerine 250 kelimelik köle dili İngilizce`yi koymak ana planına uygun olarak, yabancı danışmanların güdümüyle okullarımızda Türkçe okumak yazmak öğretimi yöntemi değiştirilip kelime kelime, her birisinin görüntüsünü ezberleme yöntemi kondu. Sonuçta evrenkentli gençlerin bile imlâsı bozuldu (e-postalarda sık sık görüyoruz). Tabii buradaki dış güdüm gayesi, aslında sâdece İngilizce okumayı öğretmek, Türkçe`yi toptan yok etmek. Ayrıca ilkokulda Türk alfabesi öğretirken "w", "q"yu da katıyorlar.
Yukarıda, bir dizi abuk sabuk, mantıksız gibi görünen olayların, yapılanların arasında nasıl bir temel bağıntı, nasıl bir düşman hedefine doğru adım adım yürüyüş olduğunu göstermeye çalıştık. Umarım durum belirginleşmiştir.

Şimdi Türkçe`nin yazısı konusundaki ilkelerimizi şöyle sıralayabiliriz:

a. Türk yazısında inceltme (^) işaretleri herkes tarafından mutlaka kullanılmalıdır. (Bilgisayarda onları koymak da çok kolay.) Yazarlar, çıkacak yazılarında koydukları inceltme işaretlerinin aynen baskıda da olması için yayınevine, gazete, dergi idâresine (bizim yaptığımız gibi) ısrar etmeli.
b. Okullarda okuma yazma tekrar bizim usul heceleme yöntemiyle öğretilmeli. Türkçe`nin dilbilgisi, ses uyumları, terim türetme kuralları eskiden olduğu gibi çok iyi öğretilmeli.
c. Türk edebiyatı (her dönemdeki) ve târihi dersleri yeniden ihyâ edilip 1980′e kadar olduğu şekle ve miktara rücû etmeli; tarih derslerinde Türk kültür tarihine verilen yer de artırılmalı.

Tabii bütün bunların olabilmesi için her düzeydeki eğitimi düzenleyen devlet kuruluşları artık kesinkes yabancı "danışman"lar hâkimiyet ve güdümünden kurtarılmalı.

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu
Dünyaca Ünlü Sitelerde Paylaş Tıkla Arkadaşına Gönder
Google Yahoo Facebook Mixx
Digg StumbleUpon Del.icio.us reddit
Okuyucu Yorumları
Gönderen : ali evcimen
    Hocam, yazınız çok güzel olmuş. Ben de insanımızdaki yabancı dile olan bu aşırı ilgiye şaşırıyorum. Türkçe karşılığı olan bir kelimenin illaki ingilizcesinin kullanılması bizi kültürel sömürge yapmakta. Düşünün markası türkçe olan kaç tane gömlek ve televizyon kanalı var?. Yazıklar olsun bu aşağılık komplekli zavallılara. Lütfen artık özümüze dönelim ve kendi değerlerimize sahip çıkalım. "Ne yapalım böylesi moda, böylesi trend" demek vallahi yanlış
Gönderen : mustafa sener
    Hele elektronik postalardaki imlâ yanlışları bir felâket ! Ayrı ya da beraber yazılması gereken DE, DA, Kİ, Mİ ? gibi eklerin %98 yanlış yazıldığını görmek beni baştan çıkarıyor. Yahu bu iş , bu kadar mı zor ? Değil, bütün mesele önemsememek , kendini iyi ifâde edebilmeyi bir lüks olarak görmek.
Gönderen : Hayri Mungan
    Hocam sizi kutluyorum. Günümüzde herşeyin içinin boşaltıldığı gibi, dilimizde yabancılaştırılıyor. Umarım çabalarınıza kulak verenler çıkar.
Toplam 3 yorum yapılmıştır, tüm yorumları okumak için tıklayınız...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Vatan ve gazetevatan.com sorumlu değildir.
Maili Yanıtlayınız
Adınız Soyadınız:  
Email Adresiniz:  
Yanıtla :  
 
   
Tarih :18.01.2008
Okunma :12706
Oy : Bu Maili Beğendiyseniz Tıklayınız. Oyla.
  Rasgele Mailler  
Dünyanın En İlginç Arabaları
Sualtı Heykelleri
Ölümcül lezzet!
Formula 1 McLaren Teknoloji Merkezi
Sexy Abigail Clancy Cüretkar Pozlar Verdi
Vatan MailBox'a sen de e-mail yollamak istemez misin ? Hadi sen de yolla mailbox@gazetevatan.com
Türkçe`nin Yazılışı, Okunuşu çok mükemmel resimler free download indir resim galeri komik eğlence çok mükemmel resimler free download indir resim galeri komik eğlence Türkçe`nin Yazılışı, Okunuşu Türkçe`nin Yazılışı, Okunuşu İşte Sizlere mükemmel bir yazlık Günün Resimleri Hepsi Çok Güzel Mavi Tazeler Kullanmaya kıyamıycağınız sabunlar Hey Maşallah Tosuna Bakın Bu Nasıl Bi Çocuk :D İlgi çekici tasarımlar Bir Köpekbalığı Saldırısı Burnunuzu Isırabilir Misiniz? PADİŞAHLARIN ÖLÜM NEDENLERİ Bülent Çelik`ten Günün Karikatürleri İşte Dünyadan WOS WOSLAR Eski çağlardan kalma görüntüler Türkiye`de 8 Mart Kadınlar Günü Gezegenimizin Güzellikleri :O İlginç Kamyonlar Akan sular durdu işte sizlere barajın donma kareleri Karakaleme alınmış savaşlardan tablolar Bu ayı çok tuhaf Dünyanın En İlginç Mezarlığı